مقایسه مدیریت پروژه چابک و اسکرام

تفاوت ها و تشابه ها میان مدیریت پروژه چابک و اسکرام


هرچند که مدیریت پروژه چابک و روش اسکرام(Scrum) از یک سیستم مشابه پیروی میکنند، اما تفاوت هایی نیز میان این دو روش وجود دارد. روش چابک مجموعه ای از اصول مانیفست چابک را برای ساخت نرم افزار از طریق توسعه تکراری شرح میدهد. در مقابل آن، اسکرام مجموعه ای مشخص از قوانین است که در هنگام توسعه چابک نرم افزار باید از آنها پیروی کرد. در واقع مدیریت پروژه چابک تئوری توسعه و روش اسکرام متدولوژی پیاده سازی مدیریت چابک است.
همین امر که اسکرام رویکردی برای پیاده سازی مدیریت پروژه چابک است دلیل تشابه های بسیاری میان این دو روش است. هر دو این روش ها بر ارائه سریع و مکرر نرم افزار تمرکز دارند، هر دو فرآیندهای تکراری دارند و هر دو بسیار منعطف برای اعمال تغییرات هستند. همچنین این دو روش هر دو این روش ها از شفافیت مراحل و بهبود مستمر استقبال میکنند.
تناسب میان مدیریت پروژه چابک و اسکرام
اسکرام یکی از چهارچوب های مورد استفاده برای پیاده سازی فرآیندهای چابک است. مدیریت پروژه چابک مانند چتری است که شامل فرآیندهای بسیاری است؛ فرآیندهایی مانند برنامه نویسی حداکثری(Extreme Programming)، کانبان(Kanban) کریستال(Crystal) و اسکرام (Scrum).

چه زمانی باید از اسکرام استفاده کرد

زمان استفاده از اسکرام بستگی به نوع فرآیند و پروژه شما و میزان انعطاف پذیری آن دارد و شما تصمیم گیرنده نهایی برای انتخاب روش مدیریت خواهید بود. اما با این حال پیشنهاد میشود در موارد زیر از روش اسکرام استفاده کنید:
• الزامات پروژه تغییر خواهند کرد و تکامل خواهد یافت
• بازخورد مداوم برای پروژه مورد نیاز است
• شما نیاز دارید تا چگونگی انجام بخش بزرگی از کار را بفهمید زیرا قبلا این کار را انجام نداده اید
• شما نیازی به تعهد برای ارائه یک تاریخ تحویل دقیق ندارید
• تیم پروژه نیاز به استقلال دارد
• شما باید به طور منظم نرم افزار را ارائه کنید
اسکرام برای پروژه هایی که دارای عدم شفافیت هستند و موارد ناشناخته زیادی دارند یا نیاز به تکامل در طول زمان دارند بسیار عالی عمل میکند. اسکرام با این تغییرات بسیار مؤثر برخورد میکند، پس شما به راحتی میتوانید اطلاعات و یا ویژگی های جدید را درون فرآیند جای دهید.

چه زمانی باید از مدیریت پروژه چابک استفاده نمود

حد فاصل انتخاب میان مدیریت چابک و اسکرام بسیار کوچک است. همانطور که گفته شد اسکرام چهارچوبی از مدیریت پروژه چابک است پس هر دو موارد مشترک بسیاری دارند. بهترین نقطه برای شروع این است که ابتدا بررسی کنید مدیریت چابک برای شما مناسب خواهد بود یا خیر. سپس اگر مدیریت پروژه چابک را مناسب فرآیند خود یافتید میتوانید از میان چهارچوب های چابک مناسب ترین آن ها را انتخاب کنید.
سایت اسمارت شیت(Smartsheet) موارد زیر را برای استفاده از مدیریت چابک پیشنهاد میکند:
• محصول نهایی به طور شفاف تعریف نشده است
• مشتریان/ سهامداران نیاز دارند تا گستره پروژه را تغییر دهند
• در تمام طول فرآیند نیاز به اعمال تغییرات وجود دارد
• توسعه دهندگان قابل انطباق اند و میتوانند به طور مستقل فکر کنند
• شما نیاز بهبود فرآیند برای توسعه سریع دارید

رویکرد ترکیبی

اگر روش اسکرام استاندارد نتواند برای پروژه شما کارساز باشد، شما میتوانید یک روش ترکیبی را امتحان کنید. متدولوژی های بسیاری برای ادغام با اصول چابک یا اسکرام وجود دارند و میتوانند با چهارچوب به طور مؤثری سازگار شوند.
برای مثال، تحویل چابک منظم(Diciplined Agile Delivery) یا DAD بر پایه مدیریت چابک، روش اسکرام و تولید ناب ساختار یافته تا پایه ای محکم برای سنجش ایجاد کند. DAD توسعه یافته تا روشی منسجم تر برای مدیریت چابک ارائه کند، که استراتژی های خود را از اسکرام، کانبان، برنامه نویسی حداکثری و سایر روش ها اتخاذ کرده است. به جای صرف زمان برای یادگیری هر یک از این چهارچوب ها و ادغام آن ها با یکدیگر در هنگام نیاز، DAD از پیش این کار را انجام داده و تکنیک های مرتبط را با یکدیگر ادغام کرده است.
متدهای ترکیبی دیگر شامل اسکرام تعمیم یافته(Large-Scale Scrum) یا LeSS است که با قوانین و خط مشی های مقیاس گذاری توسعه میابد؛ همچنین چهارچوب چابک مقیاس پذیر(Scaled Agile Framework) یا SaFE که بر پایه فرضیه اساسی ناب و اصول چابک شکل گرفته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *